Nauka tolerancji - spotkanie z osoba niewidomą

Dnia 25 listopada br. nasze przedszkole odwiedził pan Mateusz Pawłowski, który jest osobą niewidomą. Pan Mateusz wraz ze swoim asystentem psem o imieniu Beza odwiedził grupy: "Jaskółki", "Kukułki" oraz "Gile".
Nasz gość przeczytał dzieciom wiersz Jana Brzechwy pt. "Hipopotam" napisany alfabetem Brailla, pokazał dzieciom maszynę do pisania braillem, a następnie wypisał wszystkim dzieciom wizytówki z ich imionami.
Pan Mateusz wyjaśnił do czego służy biała laska. Dzieci z zasłoniętymi oczami próbowały posługiwać się laską podczas pokonywania drogi z przeszkodami. Przedszkolaki obserwowały, jak pan Mateusz nalewa wodę do kubka, sprawdzając poziom wody palcem.
Dzieci dowiedziały się jak bardzo pomocny w życiu niewidomego jest pies przewodnik, którego nie należy głaskać, żeby go nie rozpraszać i nie przeszkadzać mu w pracy. Na koniec spotkania Pan Mateusz odpowiadał na pytania dzieci.
Dziękujemy panu Mateuszowi, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił dzieciom codzienne funkcjonowanie osób niewidomych.
Relacja 2019-11-26, 14:49 | autor: Karolina Wydmuch